نکات مهم جشن حنابدان

نکات مهم جشن حنابدان، جشن حنابندان یکی از جشن های قدیمی ایرانیان است که رعایت نکات مهم جشن حنابندان بسیار مهم و کاربردی است. مراسم جشن حنابندان علاوه بر کشور ایران در کشور هایی مثل  ترکیه و هند اجرا می شود. این مراسم و جشن  یک شب قبل از مراسم عروسی برگزار می شود. اما به دلیل خستگی هایی که برای عروس و داماد در روز عروسی ایجاد می شود. این مراسم 2 و 3 شب قبل از مراسم عروسی برگزار می شود رسم و رسومات جشن حنابندان.

میزبان مراسم حنابندان، خانواده عروس هستند. یکی از رسوم اصلی که در این شب برگزار می شود. گذاشتن حنا است. خانواده داماد ظرفی از حنا و کادو هایی را برای عروس در نظر می گیرد و در این شب به خانه خانواده عروس می برد. خانواده آقای داماد عهده دار هزینه های لباس،آرایشگاه و زیور آلات عروس است.

در این مراسم عروس و داماد بر روی دست یکدیگر حنا می گذارند. مهمان ها در صورت تمایل نیز روی دست های خود حنا می زنند. یکی از ایده های شب حنابندان  این است که یک طراح حنا در مراسم حضور داشته باشد. و برای مهمان ها و عروس خانم، طرح های مختلفی از حنا را به نقش بکشد. این مراسم معمولا بعد از شام در خانه پدر عروس برگزار می شود.

رسم و رسومات جشن حنابندان

رعایت نکات مهم جشن حنابدان باعث می شود، این شب به یکی از شب های به یاد ماندنی در زندگی شما تبدیل شود.کل مراسم حنابندان و هدف اصلی اجرای این مراسم، قرار دادن حنا بر روی دست عروس خانم است. در این مراسم معمولا ظرف حنا را با گل آرایی، شمع آرایی و شابلون به بهترین شکا ممکن تزئین می کنند.

در این مراسم رسم است که داماد یا خانواده او پول یا هدیه ای را به رسم یاد بود و پیش کش، کف دست عروس می گذارند تا به آن ها اجازه بدهند که کف دست او حنا بگذارند. در پایان مراسم حنابندان رسم است که این پول توسط عروس به یکی از دختران دم بخت داده شود تا بخت او باز شود.

این مراسم در خانه پدر عروس خانم برگزار می شود. امروزه به دلیل نبودن فضای کافی برای برگزاری این مراسم و نداشتن بودجه با هزینه های بالا، این مراسم را فقط عده کمی برگزار می کنند.

یک فلسفه جالب راجب رسم و رسومات و  برگزاری جشن حنابندان وجود دارد این است که،  تعداد اقوام های عروس و داماد بسیار زیاد بوده اند و امکان دعوت همه آۀن ها در شب عروسی وجود ندارد. به همین علت تعداد بسیاری از اقوام از  از دعوت نکرن در شب عروسی دلخور می شوند. در این شرایط بود که جشن حنابندان بهترین فرصت و برای دعوت اقوام بود.

مراسم حنابندان برگزار می شود که فرصتی فراهم شود برای دعوت افرادی که نمی توان آن ها را در مراسم عروسی  دعوت کرد. مراسم حنابندان باعث می شود دلخوری و ناراحتی از طرف  اقوام پیش نیاید.

برای اطلاعات بیشتر و رزرو وقت با شماره 09126794828 تماس بگیرید، و یا به صفحه آتلیه ترمه مراجعه کنید.

لباس حنابندان

لباس حنابندان

لباس حنابندان

نکات مهم جشن حنابدان راجب لباس عروس خانم این است. پوشیدن لباس عروس در این شب توصیه نمی شود. در این شب لباسی ساده تر از لباس عروسی برای عروس خانم در نظر گرفته می شود. لباس این شب برای  عروس باید به گونه ای باشد که عروس را از بقیه مهمان ها متمایز کند.

رنگ های پیشنهادی  برای لباس این شب می تواند قرمز، کالباسی، آبی و رنگ های روشن دیگر باشد. در این شب عروس خانم می تواند یک تاج کوچک یا ریسه ای را روی سر خود بگذارد تا بین همه متمایز باشد. شما می توانید تم تزئینات برای این شب در نظر بگیرید. لباس خود را با تم مراسم حنابندان ست کنید.

b2n

rizy

Important points of Hanabandan celebration