مدل چیدمان سفره عقد

مدل چیدمان سفره عقد یکی از آداب و رسوم زیبای ایرانیان است که در جشن های عروسی و مراسم های عقد است. این سفره از عناصر و اجزایی تشکیل شده است که  هر کدام به معنای خاص و نمادی هستند. در مراسم عقد عروس و داماد پای سفره عقد می نشینند و به خطبه عقدی که توسط عاقد خوانده می شود گوش می دهند و با یکدیگر پیوند زناشویی می بندند اجزای سفره عقد.

ازجمله رسم هایی که در مراسم عقد انجام می شود، سابیدن قند بر سر عروس و داماد است. و اقدام به عسل گذاشتن در دهان یکدیگر برای شیرین کامی صورت می گیرد.  امروزه سفره های عقد به صورت مجلل با انواع گل آرایی ها و  شمع آرایی ها و تزئینات دیگر بر حسب سلیقه عروس و داماد چیده می شود. سفره های عقد امروزی  بسیار متنوع تر و زیبا تر شده اند.

در قدیم سفره عقد توسط خانواده های زوجین چیده می شد. به این صورت که خانواده داماد وسایل این سفره را تهیه می کردند. و برای در مراسم بله برون آن را به خانه عروس می برند. امروزه محضر خانه و سالن هایی وجود دارند که سفره های عقد آماده را دارا می باشند و شما می توانید بر اساس سلیقه خود آن ها را انتخاب کنید.

 تزئین سفره عقد با ایده های مختلف

در مدل چیدمان سفره عقد از انواع سبک های مدرن و سنتی استفاده می شود. برای انتخاب  هر یک از  سبک های چیدمان سفره عقد به سلیقه شخصی ما و میزان بودجه ما بستگی دارد. قبل از چیدمان سفره عقد حتما باید وسایل ضروری نظیر قرآن، آینه، شمعدان،  تخم مرغ، عسل، نان و پنیر و سبزی، استند حلقه و… را  تهیه کنیم. برای تزئین سفره عقد می توانید از اجزایی مانند اسپند، گلاب، نمک، رازیانه، خشخاش، چای کندور و… استفاه کنید.

شما می توانید برای چیدمان سفره عقد از یک طراح ماهر استفاده کنید. برای هر چه زیبا تر شدن سفره عقد باید از گل آرایی، میوه آرایی  و شمع آرایی در سفره عقد استفاده کنید. انتخاب ظروف سفره عقد از اهمیت بالایی برخوردار است و شما می توانید از نقره ای، سیلور، کریستال و… استفاده کنید.

اگر دوست دارید سبک سفره عقد شما به طور سنتی باشد، باید از وسایل تزئینی سنتی مانند ترمه و ظروف مسی استفاده کنید. اما اگر  می خواهید یک سفره عقد مدرن بچینید باید از وسایلی مانند تورهای طلایی  و پارچه های دانتل استفاده کنید. امروزه بیشتر سفره های عقد به صورت مدرن چیده می شود.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه آتلیه ترمه مراجعه کنید.

اجزای سفره عقد

اجزای سفره عقد

اجزای سفره عقد

در مدل چیدمان سفره عقد باید تمامی اجزا گذاشته شود. هر اجزایی که سر سفره عقد گذاشته می شود، نماد و معنای خاص خودش را دارد.

  • جانماز

یکی از اجزایی که در  سفره عقد قرار می دهند، جانماز است. که نماد پای بندی زوج نسبت به اصول دین اسلام می باشد. جانمازی های سفره عقد بیشتر از جنس ترمه با آستر ساتن خای خوشرنگ قرار داده می شود.

  • قرآن مجید

یکی از اجزای اصلی و مهم بر سر سفره عقد، قرآن مجید می باشد. قرار دادن قرآن نشانه عقیده و ایمان طرفین و مورد تایید بودن وصلت از سوی پروردگار است.

  •  آینه و شمعدان

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان نیز یکی از اجزای مهم سفره عقد هستند که در صدر سفره عقد قرار داده می شوند. آینه نشانه روشنی زندگانی است. عروس و داماد با نگاه کردن به هم، دل هایشان نسبت به هم مانند آینه ای زلال و صاف می شود. شمع و شمعدان نشانه روشنی و گرمی در پیوند عروس و داماد است.

  • آب

آب بر سر سفره عقد نشانه  نیت خلوص و پاکی و صداقت در زندگی مشترک است.

این ها فقط چند مورد از مهم ترین اجزای سفره عقد بودند که در مدل چیدمان سفره عقد حتما باید قرار داده شوند.

b2n

rizy

Wedding table setting model