اجزای سفره عقد

سفره عقد چیدن اجزای سفرا عقد یکی از آداب و رسوم ایرانیان است. سفره عقد یکی از سفره های سنتی ایرانیان است که در مراسم عقد یا هنگام عروسی پهن می شود. عروس و داماد باید پای این سفره بنشینند و به خطبه عقد که توسط یک عاقد خوانده می شود، گوش می دهند. از چیز و اجزایی سر این سفره چیده می شود، معنا و مفهوم خاص خودش را دارد رسم و رسومات مراسم عقد.

برای مثال اجزایی مانند : گردو و فندق و بادام، جام عسل، قرآن کریم، نبات، نان و خیلی چیز های دیگر روی این سفره قرار می گیرد. این سفره ها می تواند توسط محضر آماده و جیده شده باشد یا در خانه چیده و پهن شود. چیدن و پهن کردن سفره عقد پیش از عروس و داماد نوعی کارت تبریک و آرزوی خوشبختی و سعادت برای زوج های جوان است.

در قدیم سفره های عقد باید توسط خانواده های طرفین چیده می شد. بدین صورت خانواده ها اجزای سفره عقد را تهیه می دیدند و آن را در خانه پهن و تزئین می کردند. در واقع چیدن سفره عقد نماد تشکیل شدن خانواده است که باید با ظریف کاری های خاصی و نیت چیده شود.

اجزای اصلی سفره عقد

اجزای اصلی سفره عقد

اجزای اصلی سفره عقد

شاید امروزه جوان های ایرانی از  نماد و معنی سفره های عقد و اجزای سفره عقد اطلاعات کمی داشته باشند. در واقع عر چیزی که روی این سفره پهن می شود معنی خاص خودش را دارد. پهن کردن سفره عقد هنگام جاری شدن خطبه یکی از رسم های قدیمی و دیرین ایرانیان است. برای مثال قرار گرفتن قرآن کریم سر این سفره به معنای این است که این وصلت از  مورد تایید قرار گرفتن از  سوی خداوند و طلب یمن و برکات الهی جلو آینه و بالای جا نماز قرار می گیرد.

  •  یک جفت شمعدان

یکی اجزای سفره عقد شمعدان ها هستمن که کنار آینه قرار می گیرند. شمعدان ها نشانه روشنایی و دلگرمی در پیوند عروس و داماد در اول زندگی مشترک آن ها است. جنس شمعدان ها می تواند از جنس بلور یا برنز باشد که کاملا بستگی به سلیقه شما دارد.

  • مهر و جا نماز

قرار گرفتن جا نماز در سر سفره عقد نشانه پایبندی  زوج نسبت به اصول دین اسلام می باشد. جانماز ها می توانند به صورت تزئینی و زیبا روی سفره عقد قرار بگیرند قیمت عکاسی عقد

  • کاسه نبات

یکی دیگر از اجزای سفره عقد که همه ی ما دیدیم، نبات است. نبات را در ظرف های خاص و زیبا  قرارمی دهند که نماد شیرینی پیوند عروس و داماد است.

  • نقل و سکه

یکی از سولات این است که چرا باید  سکه روی سفره عقد باشد؟ سکه برای  روزی عروس و داماد  است که برسر سفره عقد قرار می گیرد. قرارگرفتن نقل به معنای شیرین کامی است. سکه های سر سفره عقد به صورت طلایی و نقره ای با حک کردن نام  حضرت مهدی ( عج ) قرار می گیرد.

  •  فندق، گردو و بادام

قرار گرفتن فندق، بادام و گردو بر سر سفره عقد به نشانه  خوراکی های مقوی الهی است که به نشانه گسترده بودن سفره خوراک عروس و داماد است. قرار گرفتن نان و پنیر و سبزی نیز نشانه  نشانه وسعت روزی و سپید بختی بر سر سفره عقد است.

  • چیدمان سفره عقد

چیدمان سفره عقد

چیدمان سفره عقد

قرار گرفتن اجزای سفره عقد باید به زیبا ترین شکل ممکن باشد. در بسیاری از تالار ها و محضر خانه ها سفره های عقد به صورت آماده و  وجود دارد. شما می توانید سفره عقد را براساس سلیقه و معیار های خود انتخاب و تزئین کنید. در نظر داشته باشید که از چیز های طبیعی بر سر این سفره استفاده کنید. شما می توانید بر اساس سلیقه و طرح دلخواه سفره عقد خود را تزئین کنید مراسم بله برون چیست.

b2n

rizy

Wedding table components