آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران

در ابن مطلب می خواهیم تا چند آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران را بیان کنیم. در هر فرهنگ، مجموعه ای از آداب و رسوم و فرهنگ های خاصی برای زندگی از جمله ازدواج وجود دارد رسم و رسومات مراسم عقد.

ایران ما نیز در این میان مثتنی نخواهد بود. فرهنگ ما گرچه برای فرهنگ های دیگر عجیب است، همچنین آداب و رسوم و مراسمات عجیب و غریب کشورهای مختلف نیز امکان دارد برای ما نیز متفاوت باشد در این مقاله با ترم همراه باشید تا شما را با آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران آشنا کنیم.

آداب و رسوم عجیب ازدواج در میان مردم لرستان

در میان اقوام لر ایران معمولاً رسم بر این است که زنان فامیل دختری را برای پسر انتخاب می‌کنند و چندین بار به منزل آن رفت و آمد می‌کنند تا حرکات و رفتار او را با مهمانان و خانواده‌اش ارزیابی کنند.

سپس با قدم گذاشتن افراد بزرگ طایفه و موسفیدان آن به خانواده عروس، به او عیدی می دهند. همچنین به آن ها می گویند که داماد خصوصیات فردی خوب و و مناسبی به عنوان داماد خانواده شما هم دارد.

بعد از اینکه بزرگان فامیل توانستند نظر خانواده عروس را جلب کنند، مقدمه کار برای خواستگاری شروع می شود.

برای مشاوره عکاسی و فیلمبرداری مجالس خود میتوانید با شماره 09126794828 تماس بگیرید، و یا به صفحه آتلیه ترمه مراجعه کنید.

شمال ایران زمین نیز آداب و رسوم عجیب دارد

شمال ایران زمین نیز آداب و رسوم عجیب دارد

شمال ایران زمین نیز آداب و رسوم عجیب دارد

یکی از نکات جالب مربوط به ازدواج در نقاط گیلان رخ می دهد. مخصوصاً در مناطق روستایی به این صورت است که پیوند دو خانواده همراه با یاری و همکاری در کار و زندگی شروع می شود.

به این صورت که پسران در شالیکاری و درو کاری و ساخت بام خانه ها  و کارهای کشاورزی که بر عهده مردان خانواده است به کمک پدر نامزد خود می‌روند. به اصطلاح به یاری می روند.

رسم کندن و کاشتن نهال

همچنین این کارها را بعد از ازدواج نیز ادامه می‌دهند. در شرق گیلان، نهالی از خانه پدر عروس کنده می شود و این نهال را عروس و داماد به خانه خود می برند. سپس در آنجا می کارند.

در بعضی از روستاهای گیلان مادرعروس، پای خروسی را که از مادر داماد گرفته با رشته‌های رنگین ابریشمی به پای یک مرغ می بندد و آن مرغ و خروس را با عروس و داماد به منزلشان می فرستد.

مهریه بالا نشان از نارضایتی

مهریه بالا نشان از نارضایتی

مهریه بالا نشان از نارضایتی

عروسی ترکمن ها پر از رسم و رسوم های عجیب و غریب و تاریخی و رمز و راز های زیادی است. این ازدواج در این مناطق چندین مرحله دارد.

از مراسم تصمیم گیری پدر و مادر عروس شیرینی ردکردن ها  تا تعیین شیربها و روز عروسی. این موارد از جمله مراحل جشن عروسی ترکمن ها است.

هر کدام از آن ها به شیوه خاصی در گذشته اجرا می شد. در میان ترکمن ها برای رد کردن جواب و جواب رد دادن به خانواده داماد، تعیین مهریه زیاد به نشانه سنگ بزرگ برای نزدن به حساب می‌آید.

رسم گردو شکستن در یزد

رسم گردو به این صورت که دختران دم بخت با یک کیسه گردو یا بادام و یک عدد قفل بسته به مسجد می رفتند. این یکی از آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران است آداب و رسوم مراسم بله برون.

در نزدیکی مسجد مقداری قند و نبات یا شیرینی به خادم مسجد می دادند تا خادم مسجد اجازه دهد مراسم گردو شکنی را در مسجد انجام دهند. این یکی از آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران است.

به این صورت که دختران با بالا رفتن از مناره مسجد در هر پله ای که بالا می رود یک گردو یا بادام زیر پا می‌گذارند و می‌شکنند تا به بالای مناره برسند. اگر تعداد بادام ها و گردوها زیاد می‌شد، آن را به فال نیک می گیرفتند.

رسم نارنج زنی در گیلان

رسم نارنج زنی در گیلان

رسم نارنج زنی در گیلان

در این سبک به این صورت هست که در هنگام ازدواج، داماد بر سر عروس نقل و سکه می پاشد.از فاصله ای برای او نارنج یا پرتقال می‌اندازد و سپس عروس و داماد به دوره یک چاه  می گردند.

عروس به نشانه خوشبختی سکه ای در چاه می‌اندازد و بعد به همراه داماد درخت توتی در خانه شان می کارند. این منطقه یکی از آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران را دارد.

آداب و رسوم عجیب ازدواج  در بین شیرازی ها

یکی از آداب و رسوم عجیب ازدواج در بین شیرازی ها است. در شیراز مراسم عروس بران است که معمولاً خانه عروس را تزیین می کنند و در حیاط دعوت کنندگان جدید جشن می گیرند.

  • مرحله اول

زنان زودتر به خانه عروس می روند. زمانی که عروس بخواهد وارد خانه شود، ظرف عسلی را جلوی او می‌گیرند. تا انگشتش را در آن زده و به در خانه می کشد.

بعد سینی دیگری که یک جلد قرآن و یک کاسه آب و یک برگ سبز یا شاخه گل در آن افتاده می‌آورد. سپس قرآن را می بوسد  و از زیر آن می گذرد. این یکی از آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران به شمار می رود.

  • مرحله دوم

سپس دیگران بر روی سرش نقل و شیرینی می پاشند. بعد کاسه آب را جلوی پایش می‌گذارند تا عروس از روی آن رد شود. عروس باید به گونه ای از روی ظرف عبور کند که کاسه آب را واژگون کند ست لباس فرمالیته.

آداب و رسوم عجیب ازدواج در ایران بیسار زیاد می باشد. بسیاری از آن ها جذاب و ماندگار بوده و بعضی از آنها نیز حاصل خرافاتی عجیب خواهد بود. که کم کم با وجود پیشرفت های زمانی خرافات از بین می روند.

b2n

rizy

Strange wedding customs in Iran