آداب روز عروسی

رعایت کردن آداب روز عروسی برای ما ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.آیین و مراسم عقد و عروسی ایرانی از خواستگاری شروع می شود و تا عروسی و پاتختی و پا گشایی ادامه دارد. مراسم عروسی هر کس می تواند بهترین و خاطره انگیز ترین روز برای هر فرد باشد.

برای داشتن یک روز خاطره انگیز  باید کار های زیادی را انجام دهید. شب عروسی در زندگی هر کس بسیار اهمیت دارد و همه برای برنامه ریزی این روز تلاش میکنند. البته لازم به استرس نیت. شما می توانید با برنامه ریزی و تهیه یک چک لیست از کار هایی که باید انجام دهید، دست به کار شوید و یک روز خاطره انگیز را رقم بزنید نکات مهم روز عروسی.

بسته شدن پیوند زناشویی در هر کشوری، رسم و رسوم مخصوص خودش را دارد و متفاوت است. در گذشته مراسم عروسی به صورت ساده برگزار می شد ولی امروزه به صورت مجلل و بسیار  تجملاتی انجام می شود اما هنوز یک سری آداب و رسوم مشترک بین تمامی عروسی های قدیم و جدید وجود دارد.

مراسم عروسی از ابتدا تا انتها

  • خواستگاری

یکی از آداب و رسوم عروسی در همین مراحل اولیه، خواستگاری است. خواستگاری به معنای پیشنهاد ازدواجی است که از طرف پسر به دختر داده می شود. در این مراسم باید هر دو خانواده ها به همراه بزرگ تر ها حضور داشته باشند. در این مراسم خانواده داماد به همراه دسته گل و شیرینی برای صحبت کردن به خانه عروس می روند.

اگر عروس و داماد از قبل با یکدیگر آشنایی داشته باشند مراسم خواستگاری و آشنایی راحت تر و سریع تر انجام می شود. در مراسم خواستگاری خانواده ها و عروس و داماد شرایط و خواسته های خود را از این ازدواج به طور واضح و روشنی بیان می کنند.

  • بله برون

بله برون

بله برون

بعد از خواستگاری یکی از آداب و رسوم عروسی ایرانیان، بله برون است. بله برون مراسمی است که هر دو طرف از یکدیگر و ازدواج جوانان مطمئن شده اند. در مراسم بله برون تمامی افراد بزگ خانواده، دور هم جمع می شوند و راجب مهریه،شیر بها و تاریخ عقد و عروسی صحبت می کنند. معمولا تمامی این موارد در یک برگه ای نوشته می شود و افرادی که در مجلس بله برون حضور دارند، به عنوان شاهد این برگه را امضا می کنند لیست تدارکات عروسی.

  •  شیرینی خوران

شیرینی خوران نیز یکی از آداب و رسوم عروسی و یکی از مراسم های جذاب می باشد. شیرینی خوران مراسمی زنانه است که داماد هدایایی را به عروس پیشکش می کند. هدایایی که به خانه خانواده عروس می برند، بصورت تزئین شده به همراه نبات است.

  •  دوران نامزدی

نامزدی دورانی است که بعد از جاری شدن خطبه عقد و توافق رسمی ازدواج آغاز می شود. در این دوران خانواده ها با رفت و آمد با یکدیگر آشنا می شوند.

  • عقد نکاح

عقد نکاح

عقد نکاح

عقد نکاح به معنای پیمان و توافق زن و مرد برای ایجاد و شروع یک زندگی مشترک که قوانینی بر آن حاکم است. مراسم عقد کنان بیشتر در خانه پدر عروس برگزار می شود. عروس داماد بر سر سفره عقد می نشینند و خطبه عقد توسط عاقد  جاری می شود. در این مراسم رسم است که  حبه قند بر سر عروس و داماد سابیده شود فیلم عروس و داماد در باغ.

مراسم عروسی

آداب روز عروسی بسیار مورد اهمیت داده می شود. مراسم های دیگری مانند حنا بندان، پاتختی، جهاز بران و… نیز وجود دارد. برای تمامی کشور های مختلف، مراسم عروسی  مهم و پر اهمیت است. به گونه است که صبح باید  عروس به آرایشگاه برود. بعد از آن داماد باید برای گل زدن ماشین و گرفتن دسته گل عروس اقدام کند. بعد از آن عروس و داماد به آتلیه می روند و این روز مهم را با عکس های زیبا ثبت می کنند.

b2n

rizy

Wedding etiquette